ART / Oil paintings / Oil painting 12948304
nr 1294 8304
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Arthur Percy (1886-1976), Sweden. Park på Öland. Signerad Arthur Percy Öland 1910. Proveniens Signe Henschen, troligtvis ärvd från hennes far Ernest Thiel. Därefter arvegods inom familjen. Utställd även på Konstakademien 1957. Oil on panel, 31, 5x40, 5 cm, krackelyer.
OIL PAINTING, Park på Öland. Signerad Arthur Percy Öland 1910. Proveniens Signe Henschen, troligtvis ärvd från hennes far Ernest Thiel. Därefter arvegods inom familjen. Utställd även på Konstakademien 1957. Olja på pannå, 31,5x40,5 cm
Condition: krackelyer
Arthur Percy, born 1886, dead 1976, Swedish painter and ceramist.
Withdrawn
Monday December 2 2019
at 20:18:51
Arthur Percy
Read more about Arthur Percy